WIZJA WARSZAWY

Centralny punkt komunikacyjny

 

Lotnisko na Okęciu powinno zostać lotniskiem lokalnym.

Powstanie Centralnego Portu Lotniczego stworzyłby blisko 16 tys. bezpośrednich, pośrednich i indukowanych miejsc pracy.

CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Metropolia warszawska potrzebuje nowego portu lotniczego. Ruch na Okęciu tylko w ostatnim roku wzrósł o 26 proc. Jeśli tendencja się utrzyma, Okęcie zakorkuje się tak bardzo, że zagrozi to możliwościom rozwoju Warszawy. Plany budowy CPK zakładają, że do Baranowa z centrum Warszawy w ciągu 15 minut dojeżdżać będzie szybka kolej. Ponadto chcemy, by z Kartą Warszawiaka dojazd ten był darmowy. To oznaczałoby, że w wielu sytuacjach do Baranowa mieszkaniec stolicy dostanie się szybciej i taniej niż obecnie na Okęcie. Do tego na CPK będzie znacznie więcej połączeń lotniczych, a więc większy wybór i mniej przesiadek w innych europejskich portach.

Co stanie się z Okęciem?

Lotnisko na Okęciu powinno, jak przed laty, zostać lotniskiem lokalnym. Pozwoli to odetchnąć mieszkańcom dzielnic, które przez zwiększenie ruchu lotniczego nie mogą komfortowo żyć. Ponadto dzielnice, które dziś prowadzą na Okęcie zostaną odkorkowane.

Nowe miejsca pracy

Powstanie Centralnego Portu Lotniczego stworzyłby blisko 16 tys. bezpośrednich, pośrednich i indukowanych miejsc pracy. Nowe lotnisko dawałoby większe możliwości rozbudowy, niż port w Warszawie, którego możliwości są na wyczerpaniu.

Przewozy Cargo

Wariant zakładający budowę CPL jest również korzystniejszy pod względem przewozów cargo. W porównaniu ze scenariuszem zakładającym rozbudowę Lotniska Chopina w Warszawie, Centralny Port Lotniczy jest w stanie wygenerować dodatkowe 65 tys. ton przesyłek lotniczych (+14%) w Polsce.

Niezależnie od zaistniałego wzrostu gospodarczego Polski i kondycji obsługiwanych pasażerów (3,1 – 3,4 milionów) oraz na tonaż cargo (20 – 60 tys. ton). Takie zmiany na rynku przewozów lotniczych odbiją się również pozytywnie na przychodach budżetu państwa z tytułu podatków (wydatki dodatkowych pasażerów) oraz na poprawie sytuacji na polskim rynku pracy (tworzenie nowych miejsc pracy).

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość |  Polityka prywatności ⓒ Patryk Jaki 2018