WIZJA WARSZAWY

Komunikacja

 

KOMUNIKACJA

Tani Bilet Rodzinny oraz darmowa komunikacja miejska dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Wszystkie rodziny posiadające minimum jedno dziecko, które płacą podatki w Warszawie, będą mogły skorzystać z biletu w cenie 100 zł. Większe warszawskie rodziny (z minimum trojgiem dzieci) z komunikacji będą mogły korzystać bezpłatnie. Dla części rodzin roczna oszczędność sięgnie prawie 2800 zł.

Wsparcie rodzin oraz promocja komunikacji miejskiej to konieczność. Chcemy zachęcać warszawiaków do korzystania z komunikacji zbiorowej zamiast prowadzić działania utrudniające życie kierowcom. Wsparcie rodzin to najlepsza inwestycja. Jeśli warszawiacy zdecyduje się na korzystanie z komunikacji miejskiej, to nie tylko odczują to jako oszczędność w domowym budżecie, lecz także przyczynią się do zmniejszenia smogu.

Nowe mosty w Warszawie

W Warszawie konieczne jest powstanie nowych przepraw mostowych łączących warszawski prawy i lewy brzeg Wisły. Jesteśmy przekonani co do tego, że potrzebna jest co najmniej jedna przeprawa na północy i dwie na południu stolicy. Mówiąc o mostach położonych na południu Warszawy jesteśmy przekonani, że miasto na przełomie roku powinno rozpocząć budowę Mostu na Zaporze i dokończyć budowę Mostu Południowego. Ważne jest, by odciążyć ruch w tej części miasta. Jeżeli mosty powstaną, spowoduje to, że każda z dotychczas istniejących ośmiu przepraw udrożni się, co ułatwi życie mieszkańcom.

Metro 

Warszawa ma najmniej km metra w regionie. Musimy dziś gonić stolicę…Bułgarii. Moje mocne zobowiązanie: w 10 lat (2 kadencje) zbuduję 2 nowe linie metra. Albo Warszawa kompleksów HGW i Trzaskowskiego albo Warszawa z ambicjami!

Metro dopełnia sieć komunikacji szynowej przewożącej największą liczbę mieszkańców stolicy. Władze Warszawy zbudowały w 12 lat zaledwie…ok. 9 km metra! Dodatkowo nie ma dziś żadnego gotowego planu 3 linii metra. Zmarnowali 12 lat. Do dzisiaj nie spełniona została nawet obietnica z 2006 r. Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zadeklarowała, że na EURO 2012 pojedziemy metrem do stacji Chrzanów na Bemowie.

Władze Warszawy z PO przygotowały jedynie wstępnie odcinek metra na Gocław od Stacji Stadion. Ta koncepcja jest jednak nieracjonalna, ze względu na czas przejazdu, który może być podobny bądź dłuższy jak tramwajem.
Miasta w naszym regionie takie jak Budapeszt, Praga, Bukareszt, Sofia mają sieć metra lepiej rozwiniętą niż Warszawa. Dzisiaj konieczne są śmiałe i realne plany, po to, aby za 10 lat miasto mogło sprawnie funkcjonować.
Dwie nowe linie skomunikują najmocniej zurbanizowane i najgęściej zaludnione obszary, które mają obecnie najtrudniejszy dostęp do komunikacji szynowej – jedynej, która sprawnie może obsłużyć metropolię.

Pobierz w dużej rozdzielczości

Dwie linie obsłużą przede wszystkim:

III linia: Tarchomin, Ruda, Sady Żoliborskie, Żoliborz Przemysłowy, Muranów, Rakowiec, Służewiec, Okęcie, port lotniczy im. F. Chopina oraz Służew, Ursynów, Miasteczko Wilanów oraz Wilanów.
IV linia: Jelonki Południowe, Odolany, Czyste, okolice Dw. Zachodniego, okolice pl. Narutowicza, Filtry, Politechnika (połączenie z I linia metra), Dolny Mokotów, Sielce, Siekierki, Gocław, Gocławek, Marysin Wawerski.

Koszty (szacunki):

Problemem jak zwykle w stolicy są koszty. Taniej niż w Warszawie metro budują m.in. w Rzymie, Paryżu, Kopenhadze, Monachium i wielu innych miejscach na świecie. Jednak nawet, gdyby przyjąć, że koszty są podobne do obecnych w stolicy i czas wykonania jest taki sam jak w lepiej wykonanych odcinkach metra – i tak można ten plan realnie zrealizować. Dziś Warszawa buduje w systemie 3,9 km w przetargu zaznaczając 39 m-c za odcinek z premiami za wykonanie w 36 m-c – co się udaje. Koszt wychodzi wtedy ok. 330 mln za 1 km. Na świecie jednak buduje dużo poniżej 300 mln za km. Czyli gdyby przyjąć ostrożnie 300 mln za 1km to koszty przedstawiałby się tak – szacunkowy koszt budowy nowych linii metra (3 i 4):
III – 31,6 km = 9,480 mld zł
IV – 19,6 km = 5,880 mld zł
Łącznie 15,36 mld zł za 3 i 4 linie.

Co oznacza wydatek ok 1,5 mld rocznie na inwestycje jeśli chcemy ją zakończyć w 10 lat (2 kadencje). Przypominam, że HGW nie potrafi wydać rokrocznie 1 mld zł na inwestycje. Czyli wszystko okazuje się realne. Dzięki dobrej współpracy z rządem dołożę jeszcze współfinansowanie zewnętrzne. Co spowoduje, że ambitne plany będą szybkie do realizacji.

Ważne dla dobrej organizacji komunikacji w mieście jest to, aby linie metra obsługiwały węzły przesiadkowe, a żadna z obecnych dwóch linii nie obsługuje ani jednego z głównych dworców lub portu lotniczego. Dodatkowo chcę, aby IV linia wykorzystała bazę postojową na Morach (co da nam duże oszczędności).

Warszawiacy za długo czekali na nowe stacje metra. Obecnie Hanna Gronkiewicz-Waltz co roku nie jest w stanie przez swoją nieudolność zrealizować inwestycji za ponad 1 mld zł, a właśnie tyle potrzebujemy na dwie nowe linie. Gwarantuję, że po objęciu przeze mnie funkcji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy – urząd będzie działał sprawniej, a kolejne stacje i nowe linie metra będą powstawały tak szybko jak w innych miejscach w Europie i na świecie.

Stoimy dziś przed wyborem: albo Warszawa kompleksów Platformy Obywatelskiej albo stolica pełna ambitnych projektów.

P.S
Jeśli ktoś uważa, że stolice Rumunii, Czech, Bułgarii czy Węgier z mniejszymi budżetami niż nasza – mogą mieć nawet prawie 3 raz więcej km metra niż Warszawa – to mówiąc delikatnie – nie zgadzam się nimi!

 Polityka prywatności ⓒ Patryk Jaki 2018