WIZJA WARSZAWY

Patriotyczna Warszawa

Patriotyczna Warszawa

74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zrywu, który był szczególnym aktem odwagi, patriotyzmu, poświęcenia dla stolicy i Polski. Ofiara też była wielka. Niemcy wymordowali nawet 200 tys. cywili, dziesiątki tysięcy żołnierzy, zniszczono Warszawę. Dlatego samorząd stolicy ma szczególne obowiązki wobec powstańców. Musi nieść nie tylko pamięć i ten wyjątkowy kod kulturowy, ale również w sposób szczególny dbać o żyjących powstańców.
Dlatego deklaruję, że pamięć o powstaniu ma i będzie miała dla mnie znaczenie szczególne. Z szacunku do kombatantów i tej tradycji postanowiłem też w konsultacji z powstańcami przygotować program przeznaczony właśnie dla nich.
Powstańcy Warszawscy są coraz starsi i z roku na rok jest Ich coraz mniej. Pomoc dla naszych Bohaterów potrzebna jest więc dzisiaj. Jesteśmy im winni objęcie pomocą – walczyli o nasze miasto, o Jego cześć i honor. Jesteśmy ich dłużnikami. I jesteśmy im to winni tu i teraz.

 

1. Dom kombatanta 44 – stworzę dom Powstańca, prawdziwe miejsce dla weteranów!

Władze Warszawy już dawno obiecały tę inwestycje. Jednak dziś mamy tylko projekt. Jako Prezydent Warszawy doprowadzę do radykalnego przyspieszenia tej budowy, tak, by weterani mieli swoje miejsce jak najszybciej. Zwiększę też zakres opieki w tej instytucji dla naszych Bohaterów.

2. Wsparcie w opiece – darmowe usługi opiekuńcze!

Przedstawię projekt uchwały Radzie Miasta, aby zwolnić weteranów z opłat za wszystkie usługi opiekuńcze. Przygotujemy też pakiet dodatkowych usług tj. opieka w domu, zakupy sprzętu rehabilitacyjnego etc. Dodatkowo zapewnimy Bohaterom darmowe produkty żywnościowe.

3. Monitoring warunków życia Powstańców.

Warszawa ma obowiązek, by Powstańcy zostali objęci opieką w ramach stałego monitoringu. Ośrodki Pomocy Społecznej mogą prowadzić rejestr Powstańców i Weteranów tak, aby stale mieć pewność, że ich potrzeby są zaspokojone.

4. Transport

Miasto stać na objęcie powstańców specjalnym transportem w sposób podobny jak dla osób z niepełnosprawnościami. Wielu z kombatantów posiada uprawnienia inwalidzkie, ale nie wszyscy. Z różnych powodów, zaś prawie wszyscy mają kłopot z pokonywaniem drogi do lekarza, rodziny, na spotkania kombatanckie itp. Miasto zorganizuje nowy sposób transportu specjalnego.

 

 Polityka prywatności ⓒ Patryk Jaki 2018