WIZJA WARSZAWY

Warszawa dla zwierząt

 

Dofinansowanie do adopcji psa

Zwiększenie środków na darmowe zabiegi sterylizacji

Wzmocnienie Eko Patrolu

Większe środki na schronisko „Na Paluchu”

WARSZAWA DLA ZWIERZĄT

Dofinansowanie do adopcji psa

Gmina powinna dążyć do zminimalizowania ilości psów, które przebywają w schronisku. Dla zwierząt jest to ogromna trauma. Za każde zwierzę w schronisku płacimy w wg różnych szacunków nawet ok. 3 tys. zł rocznie. Proponujemy jednorazowe dofinansowanie dla mieszkańców w wysokości np. 1000 zł za adopcję psa, która pozwoli odciążyć budżet i zachęci do adopcji zwierząt. Rekompensata będzie miała charakter imiennego bonu, który będzie można realizować wyłącznie w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych. Oczywiście, nad adoptowanymi zwierzętami będzie sprawowana kontrola, by trafiały one we właściwe ręce. Jedna rodzina będzie mogła adoptować z dofinansowaniem jednego pupila.

Zwiększenie środków na darmowe zabiegi sterylizacji

Mieszkańcy stolicy mogą poddawać swoje zwierzęta bezpłatnym zabiegom sterylizacji i kastracji w ponad 30 lecznicach weterynaryjnych znajdujących się w 15 dzielnicach. Miasto w poprzednich latach współfinansowało, a od 2015 roku w całości pokrywa koszty zabiegów sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich. Dotychczas (dane na maj 2018) zabiegom poddano 8034 czworonogów. Z rozmów prowadzonych z lecznicami – w tym na Woli, wynika, że środków na sterylizację dalej jest zbyt mało i należy zwiększyć ich ilość.

Wzmocnienie Eko Patrolu

W stolicy w ubiegłym roku było 11 pojazdów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, a każdy z nich kierowany był do kilkunastu interwencji dziennie. Ilość funkcjonariuszy tej formacji jest niewystarczająca. Zwiększymy ilość patroli, by ludzie krzywdzący zwierzęta, nie czuli się bezkarni. Mieszkańcy powinni być również ciągle uświadamiani, że zgłaszanie przypadków złego traktowania zwierząt jest słuszne – przeprowadzimy kampanię informacyjną na ten temat. Eko Patrol powinien być jednym z podstawowych narzędzi egzekwowania przygotowanej przez Patryka Jakiego ustawy zaostrzającej kary za znęcanie się nad zwierzętami.

Zwiększenie ilości miejsc przyjaznych zwierzętom

Warszawa cierpi na niedobór miejsc „przyjaznych zwierzętom”. Powstaną nowe parki ze strefami dla zwierząt, które będą odpowiednio ogrodzone, zostaną wyposażone w atrakcje dla zwierząt, będą dobrym miejscem na organizację wydarzeń dla miłośników zwierząt. Zwiększy to bezpieczeństwo i czystość w pozostałych parkach oraz będzie atrakcyjne dla właścicieli czworonogów. Obecnie jest 9 rzeczywistych wybiegów dla psów w Warszawie, co nie spełnia zapotrzebowania.

Większe środki na schronisko „Na Paluchu”

Miasto wspomaga to największe schronisko w Polsce kwotą ok 9 milionów złotych. To zdecydowanie za mało. Musimy wspomóc działalność bieżącą schroniska oraz przeznaczyć na jego rozbudowę, szczególnie w części gdzie leczy się zwierzaki. Na wsparcie będą mogły także liczyć inne schroniska, które zaoferują odpowiednią jakość usług.

 

 

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość |  Polityka prywatności ⓒ Patryk Jaki 2018